کتاب هوش هیجانی خود را بسنجید بر اساس 22 آزمون شخصیت نوشته فیلیپ کارتر با ترجمه محمود امیری نیا

کتاب هوش هیجانی و زبان بدن

کتاب هوش هیجانی و زبان بدن

پکیج کتاب هوش هیجانی مانند یک کتابخانه دیجیتال در زمینه هوش هیجانی و زبان بدن است و شامل :
کتاب هوش هیجانی “هیجان رفتار و تن گفتار، اعتماد بین فردی و زبان بدن ، تألیف محمود امیری نیا ، ISBN: 978-600-5908-87-8، انتشارات آراسته، فروردین ۱۳۹۳و در سه گفتار با عناوین «اعتماد و بی‌اعتمادی»، «هیجان رفتار» و «تن‌گفتار» نگاشته شده است.
نویسنده: محمود امیری نیا، مؤلف و مدرس هوش هیجانی
 

در گفتار اول این کتاب، نویسنده به بیان اهمیت اعتماد بین فردی ، اعتماد به نفس و مورد اعتماد بودن اشاره می کند:

گفتار اول از این جهت که بر اساس رویکرد روانشناسی فلسفی و شناختی رفتاری به پدیده اعتماد دارد، برای دانشجویان ، مدیران و پژوهشگران مورد استفاده خواهد بود. در واقع گفتار اول با موضوعاتی همچون : اعتماد و خیانت ، اعتماد و وفاداری ، اعتماد و حسن نیت ، اعتماد و خوش بینی ، اعتماد عقلانی و اعتماد احساسی ، اعتماد و محدودیت های اجتماعی ، اعتماد مشروط و نامشروط ، اعتماد بر اساس شایستگی به بررسی ساختاری و محتوایی اعتماد و انواع آن می پردازد. علاوه بر آن ، نگرش روانشناسی ، روانی اجتماعی ، انسان گرایی ، روانشناسی تکاملی ، رفتارشناسی شناختی و یادگیری اجتماعی را نیز در مورد اعتماد بین فردی و اعتماد به نفس به طور جامع و کامل بررسی می نماید. اهمیت این بخش در آن است که نویسنده سعی کرده است تا به شیوه ای کاربردی و با توجه به تحقیقات جدید علمی در جهان به الگوی دلبستگی ، تربیتی و رفتاری در شکل گیری اعتماد توجه داشته باشد.
 

 گفتار دوم این کتاب، هیجان رفتار ، انواع هیجان ها ، جلوه های هیجانی و هوش هیجانی را تشکیل می دهد:

هوش هیجانی (Emotional Intelligence ) یا به اختصار ( EI )، شیوه برخورد فرد با مسائل و فراز و نشیب‌های زندگی را نشان می‌دهد. به عبارتی، هوش هیجانی یا عاطفی ، مجموعه‌ای از خصوصیات شخصیتی است که در سرنوشت و سبک زندگی فرد مؤثراست. بررسی‌ها نشان داده است که مدیرانی در رقابت آینده، پیروز خواهند شد که بتوانند به طور اثربخش و نتیجه‌بخش با منابع انسانی خود ارتباط برقرار کنند. در این زمینه هوش عاطفی یا همان هوش هیجانی ، یکی از عواملی است که می ‌تواند به میزان زیادی در روابط مدیران با اعضای سازمان نقش برجسته‌ای را ایفا کند و به گفته دانیل گُلمن «Daniel Goleman»، شرط حتمی و اجتناب ناپذیر در سازمان به حساب می آید.  امروزه هوش هیجانی در مدیریت نیز کاربرد وسیعی یافته است. متون علم مدیریت بر این باور هستند که رهبران و مدیران با هوش هیجانی بالاتر، توان بیشتری برای هدایت سازمان تحت کنترل خود دارند. یافته های جدید نشان می دهد عملکرد کارکنانی که دارای وجدان کاری و احساس وظیفه شناسی بالایی هستند اما فاقد هوش هیجانی و اجتماعی هستند در مقایسه کارکنان مشابهی که از هوش هیجانی بالایی برخوردارند ضعیف تر است. همچنین شناخت هیجان رفتاری ، تن گفتار ، زبان بدن و هوش هیجانی در تجارت ، بازاریابی و کسب و کار های نوظهور کاربرد فراوانی یافته است به طوری که امروزه عرصه های نورومارکتینگ به شدت از این مهارتها بهره می گیرند. همچنین کتاب هیجان رفتار و تن گفتار به معرفی راهکارهایی برای پرورش هوش هیجانی و مدیریت هیجان رفتار کودکان و نوزادان می پردازد.
 

گفتار پایانی این کتاب به بررسی تن گفتار و زبان بدن اشاره دارد :

 امروزه پژوهشگران بر این باورند که انسان‌های اولیه با شکلی از نمایش بی‌کلام با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کردند تا آن‌که در طول تاریخ تکاملی ما در جایی گفتار بیش از تن به عنوان شکل اصلی ارتباطی در نظر گرفته شد اما تن و گفتار به‌طور محکمی ‌به یکدیگر وابسته‌اند آن‌طور که ما نمی‌توانیم با یکی بدون آن یکی ارتباط برقرار کنیم. این عادت کهنه ‌هرچند که قدیمی ‌است اما از بین نمی‌رود زیرا حتی وقتی ما با کسی تلفنی صحبت می‌کنیم، دوست داریم او را ببینیم اگر به جز این باشد مانند آن است که دو آدم نابینا با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. نویسنده واژه تن گفتار را برای این کتاب مناسب تر از زبان بدن می داند زیرا از نظر او ، زبان بدن اصطلاحی بود که در گذشته نویسندگانی مانند «آلِن پیِز»  ، مارک بودن ، پل اکمن و دیگران تلاش می‌کردند تا برداشت خود را از ارتباطات غیرکلامی فرهنگی به جامعه ارایه دهند اما در دهه اخیر چنین مفهومی در دنیا دگرگون شده است. زیرا اگر ارتباطات غیرکلامی قرار است نقشی در ارتباطات فرهنگی یا بین فرهنگی ، کسب و کار فردی و نیز شرکت ها و سازمان ها داشته باشد اساسا نباید خودش وابسته به زبان یا فرهنگ خاصی باشد.
 
 
 
کتاب هوش هیجانی خود را بسنجید بر اساس ۲۲ آزمون روانشناسی شخصیت اثر فیلیپ کارتر با ترجمه محمود امیری نیا و پریسا آقازاده، انتشارات آراسته ، فرودین ۱۳۹۳

 

 
در حال حاضر کتاب هوش هیجانی خود را بسنجید، یکی از پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین کتابهای سایت «آمازون» می‌باشد. مولف در این کتاب با طرح و تدوین ۲۲ آزمون هوش هیجانی در نظر دارد افراد و هیجان آنها را بر مبنای روانشناسی شخصیت ارزیابی ‌کند.
 
هوش هیجانی چیست؟ هوش هیجانی، در اواسط سال‌های ۱۹۹۰ توسط «دانیل گلمن» جان گرفت و در سال‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ با کارهایی که «هوارد گاردنر» در دانشگاه هاروارد و پژوهش های پیتر سالووی و جان مایر از نیو‌هم شایر انجام گرفت، توسعه پیدا کرد. کسی که دارای هوش هیجانی بالایی است، قادر است احساسات و هیجان‌های دیگران را نیز تشخیص دهد و به خوبی از آنها استفاده کند تا روابط اثربخشی را رقم بزند. کتاب هوش هیجانی خود را بسنجید ، کتابی بسیار کاربردی برای آزمون های استخدامی در بانک ها ، شرکت ها ، مراکز کسب و کار و سازمان ها می باشد. اگر چه امروزه روش‌های شناختی رفتاری کمک بسیاری را در تعیین و ارزیابی هوش هیجانی کرده است، اما گرفتن نمره بالا در این آزمون‌ها به تنهایی نمی‌تواند تضمین‌کننده موفقیت کسی باشد. به همین دلیل مربیان و کارفرمایان نیاز دارند که مدام درباره افراد، ارزیابی‌ها و پرورش مولفه‌های پایش و شایستگی و ایجاد انگیزه غافل نشوند. همچنین این کتاب به عنوان یک کتاب هوش هیجانی آموزشی در مراکز تحصیلی ، مدارس و دانشگاه ها قابل استفاده و بهره برداری است. این کتاب مشتمل بر ۲۲ آزمون هوش هیجانی بر اساس روانشناسی شخصیت می باشد که عبارتند از :
 

۱- آزمون ارزیابی و تحلیل شخصیت و بررسی قدرت شخصیت

۲- آزمون انگیزه پیشرفت و آزمون تلاش برای موفقیت

۳- آزمون نگرش 

۴- آزمون هوش اجتماعی

۶- آزمون برون‌گرایی و درون‌گرایی 

۷- آزمون جُربزه و جرأت‌ورزی 

۸- آزمون برتری جانبی 

۹- آزمون خوشبینی یا بدبینی 

۱۰- آزمون خشم و سنجش پرخاشگری 

۱۱- آزمون ماجراجویی و ریسک پذیری 

۱۲- آزمون بردباری و قدرت تحمل 

۱۳- آزمون با‌برنامه یا بی‌برنامه بودن 

 ۱۴- آزمون اعتماد به نفس 

۱۵- آزمون هیجان‌خواهی 

۱۶- تست تحمل تحت فشار روانی 

۱۷- آزمون تدبیر 

۱۸- آزمون قدرت رهبری

۱۹- آزمون جدی یا احساسی بودن 

۲۰- آزمون شخصیت بسته یا گشاده 

۲۱- آیا شما از عقل معاش برخوردارید؟ 

۲۲- چقدر دچار وسواس فکری هستید؟ 

 
پکیج کتاب هوش هیجانی به همراه ده ها پرسشنامه و آزمون هوش هیجانی و روانشناسی استاندارد و  کتاب و مقاله هوش هیجانی می باشد.  تمامی تستها و آزمون های استاندارد موجود در سی دی این پکیج حاوی تعاریف مقیاس کلی و خرده مقیاس ها ، تفسیر ، تحلیل و کلید نمره گذاری می باشند و لازم به ذکر است که ده ها کتاب در زمینه هوش هیجانی Emotional Intelligence به زبان اصلی در این مجموعه قرار داده شده است. به عبارتی می توان گفت که این پکیج یک مجموعه بی نظیر برای علاقه مندان به هوش هیجانی را به طور یک جا فراهم کرده است.

 

81 دیدگاه در “کتاب هوش هیجانی و زبان بدن”