ایده کاتور ترکیبی از ایده و کاریکاتور

ايده کاتور و کاریکاتور
ايده کاتور و کاریکاتور

 ایده کاتور ، یک ایده خلاق و  ترکیبی از ایده و کاریکاتور است 

ریشه لغوی ایده کاتور یا « ideatoon » از ترکیب دو کلمه «idea» به معنی ایده و «cartoon» به معنی کاریکاتور است. بطور کلی خلاقیت به دو نوع تفکر ( تفکر کلامی و تفکر دیداری یا بصری ) احتیاج دارد . هر یک از این حالات فکری مربوط به یک قسمت از مغز است. تفکر کلامی مربوط به مغز چپ و  تفکر دیداری مربوط به مغز راست می‌شود (برای افراد راست دست) تفکر خلاق به هر دو حالت فکری احتیاج دارد و ضعف و فقدان هر یک مانعی برای خلاقیت محسوب می‌شود. بنابراین می توان گفت دو حالت فکری مکمل هم هستند لذا چون بیشتر افراد به تفکر زبانی عادت کرده اند و در آن مهارت یافته اند نمی توانند خلاقانه فکر کنند.

ایده سازی با فعالیت هر دو نیمکره مغزی سر و کار دارد و ایده کاتور برای تقویت تفکر دیداری افراد طراحی شده است
ایده سازی با فعالیت هر دو نیمکره مغزی سر و کار دارد و ایده کاتور برای تقویت تفکر دیداری افراد طراحی شده است

روش ایده کاتور برای تقویت تفکر دیداری افراد طراحی شده است.

به این ترتیب که فکر فرد بوسیله نیروی تصاویر ، طرحها ، نقشه‌ها و شکلهای گرافیکی از دنیای کلمات آزاد می گردد. به عبارت دیگر فرد به کمک انعطاف پذیری زبان تصاویر و اشکال (بر عکس انعطاف ناپذیری کلمات) بهتر می تواند روابط جدیدی را بین مشخصه ها و اجزاء یک یا چند موضوع برقرار سازد . در واقع زبان تصاویر شامل تعدادی سمبلهای دیداری مختصر است که جانشین کلمات می شوند .برای بیان منظور بوسیله زبان تصاویر، لازم نیست فرد نقاش باشد بلکه با تصاویر بسیار مختصر و ابتدایی می توان منظور را منتقل کرد .

 روش کار باایده کاتور

موضوع یا مشکل را به اجزاء و جنبه های مختلف تقسیم کنید.

سعی کنید هر یک از اجزاء را به کمک رسم نمادهای ساده گرافیکی توصیف کنید. هر یک از تصاویر باید ویژگیهای یک جزء را نشان دهد و روی کارتی جداگانه که پشت آن، نام آن جزء نوشته شده است ترسیم شود. سعی کنید احساستان را ترسیم کنید  و اجازه دهید تصور شما از آن جزء به راحتی و به روش خود پدیدار و منعکس شود به عبارت دیگر سعی کنید در تصورات خود از آن جزء، دخل و تصرف نکنید و آنچه را که احساس می کنید به تصویر بکشید . کارتهای ترسیم شده را به روی تابلویی نصب کنید. به صورت اتفاقی و به منظور تحریک ایده‌ها بدون جهت‌دهی آگاهانه، سمبلها را چندین بار در دسته های مختلف گروه بندی کنید (همانطور که در طوفان فکری ایده‌های پیشنهادی را در هم ادغام و ترکیب می‌کنند) . سعی کنید ایده هایی در رابطه با مسئله یا مشکل اصلی بیابید .

در صورت عدم موفقیت می توانید تصاویر جدید رسم کرده و یا دوباره از ابتدای فرآیند شروع کنید. تنظیم مجدد دسته‌ها باعث ایجاد ارتباطی جدید و تحریک ایده های تازه می گردد. این روش به شما کمک می کند مشکل را بهتر ببیند، بهتر بیان کنید ، بهتر تعریف کنید و راجع به آن نیز بهتر بتوانید فکر کنید. بنابراین می توانید در نهایت مشکلات را بهتر و خلاقانه‌تر حل نمایید. زبان تصاویر باعث افزایش توان تفکیک و تقسیم‌بندی موضوعات کلی به موضوعات کوچکتر و ارتباط آنها در قالبهای جدید می‌شود. همچنین کاریکاتورها باعث تعمیق و توسعه بینش، بصیرت و فراست شخص نسبت به موضوع می‌شود. آنها به شما اجازه می دهند با سبک جدیدی به مشکل نگاه کنید.

مثال ایده کاتور

 بانک همشایر  برای حل مشکل سرقت دسته چکها  از این روش استفاده نمود و بعد از ایجاد دسته های مختلف کاریکاتور و گروه بندی آنها، نهایتاً به این ایده دست یافت که عکس صاحب چک را روی دسته چک چاپ نماید .

تمرین ایده کاتور

  1.  تصور کنید به فردی برخورده اید که هیچ زبانی بلد نیست و تنها می توانید به کمک تصاویر و گرافیک منظورتان را به او برسانید. حال برای اینکه به او بگویید (خوش آمدید) و از او بپرسید که (چه جور جایی زندگی می کند) تصویر و نمادهایی ترسیم کنید.
  2. کاریکاتورهایی برای همه مشخصات محیط کاری خود از قبیل محصولات ، ابزار ، مفاهیم ، مشتریان و …ترسیم کنید. چند کاریکاتور در رابطه با هر یک از موضوعات زیر ترسیم کنید: «عید نورز ، جشن تولد ، جشن ازدواج ، جشن فارغ التحصیلی».

برای آزمون  و پرسشنامه هوش هیجانی و تست هوش هیجانی دیگر آزمون های هوش هیجانی کلیک نمایید: 

پرسشنامه و تست  هوش هیجانی  تنظیم هیجان های خود 

پرسشنامه و تست هوش هیجانی  تنظیم هیجان های دیگران

پرسشنامه  و تست   هوش هیجانی درک عواقب هیجان های خود

پرسشنامه   و تست هوش هیجانی درک عواقب هیجان های دیگران 

پرسشنامه  آزمون هوش هیجانی  سنجش موفقیت

آزمون هوش هیجانی  تستسنجش پرخاشگری

پرسشنامه  هوش هیجانی  سنجش میزان جربزه و جرات ورزی

پرسشنامه هوش هیجانی – آزمون خوش بینی و بدبینی 

پرسشنامه هوش هیجانی به همراه دانلود مقاله هوش هیجانی و آزمون هوش هیجانی بار-ان 

دو پکیج کتاب هوش هیجانی بخرید و یک تندیس یادبود طلا جایزه بگیرید : www.mahmoodamirinia.ir
دو پکیج کتاب هوش هیجانی بخرید و یک تندیس یادبود طلا جایزه بگیرید : www.mahmoodamirinia.ir