براهنی و ترجمه‌های روانشناسی

براهنی در حین انجام ترجمه، نخستين گام‌ها را در راه فعاليت‌هاي آزمايشي و تجربي يا به بيان دقيق‌تر عملي‌شدن مفهوم پژوهش و تحقيق در اين شاخه از دانش بشري برداشت.
براهنی در حین انجام ترجمه، نخستين گام‌ها را در راه فعاليت‌هاي آزمايشي و تجربي يا به بيان دقيق‌تر عملي‌شدن مفهوم پژوهش و تحقيق در اين شاخه از دانش بشري برداشت.

براهنی و ترجمه‌های روانشناسی

مروری بر آثار و اندیشه‌های دکتر محمد‌نقی براهنی

دکتر براهنی ، پیشگام ترجمه‌های روانشناسی در ایران

استاد محمد‌نقی براهنی، جزو نخستین روانشناسان در ایران است که نام خود را در دهه ۴۰ به عنوان نخستین روانشناسی و مترجم متون  روانشناسی آثار به روز در کشور به ثبت رسانده است.

مریم مرادخانی

دکتر براهنی ، در دوران حضور در دانشگاه تهران با توجه به فقدان کتاب‌های درسی شایسته در زمینه‌های اصلی روانشناسی علمی روز به ترجمه متون زیربنایی دانشگاه‌های پیشتاز و پراعتبار جهان همت گماشت‌.

کتاب‌های « مبانی نظری آزمون‌های روانی»‌، « انگیزش و هیجان »‌، « روان آزمایی » و « روانشناسی یادگیری » و کتاب مرجع زمینه روانشناسی هیلگارد ، محصول این رویکرد استاد است‌.


براهنی در حین انجام ترجمه، نخستین گام‌ها را در راه فعالیت‌های آزمایشی و تجربی یا به بیان دقیق‌تر عملی‌شدن مفهوم پژوهش و تحقیق در این شاخه از دانش بشری برداشت. نخستین اقدام برای تهیه هنجاریابی آزمون‌ها‌، به‌ویژه آزمون‌های شناختی در این مسیر قرار داشت‌. ضرورت وجود این قبیل آزمون‌ها در وزارت علوم و نیز آموزش و پرورش و همچنین برای بسیاری از برنامه‌ریزی‌های آموزشی کلان کشوری از دیر‌زمان احساس می‌شد. استاد در کنار این تلاش‌های چند‌جانبه طرح بزرگ «‌بررسی رابطه نمرات دانشگاهی با نمرات آزمون ورودی دانشگاه‌ها و نمرات دبیرستانی» را به اجرا درآورد و نتایج آن را در کنفرانس‌های داخلی و خارجی منتشر کرد. در عین حال که دقت علمی تا سرحد وسواس، مهمترین خط مشی استاد بود با این همه رفتار بسیار دوستانه و فروتنانه او خصوصا با دانشجویان همواره به چشم می‌آمد و گاه مایه شگفتی بود.


استاد محمد‌نقی براهنی، پدر روان‌آزمایی ایران
استاد محمد‌نقی براهنی، پدر روان‌آزمایی ایران


انقلاب فرهنگی و تالیف چند کتاب


دکتر براهنی به عنوان یک استاد پیشکسوت در سال ۱۳۶۲ زودهنگام از دانشگاه تهران بازنشسته شد، در طول تعطیلی دانشگاه‌ها و به خصوص بعد از بازنشستگی‌، تهیه چند کتاب بنیادی دیگر از جمله کتاب «نظریه‌های یادگیری» و همچنین تهیه «هنجار ایرانی برای رایج‌ترین آزمون شناختی دنیا ( وکسلر )» در دستور کار استاد قرار گرفت و در همین دوران بود که با دعوت انستیتو روانپزشکی تهران به تدریس روی آورد و به آموزش دانشجویان و راهنمایی پایان‌نامه‌های دوره‌های کارشناسی ارشد‌، دکتری و دوره‌های تخصصی همت گماشت‌.

زنده‌یاد براهنی علاوه بر تمرکز شخصی برای پیشرفت در روان‌شناسی بر وحدت بین سایر استادان این رشته نیز همت گماشت که طی آن کتاب کلیدی «‌واژه‌نامه روانشناسی و زمینه‌های وابسته» تالیف و کتاب «زمینه روانشناسی »را ترجمه کرد که این دو اقدام از زمره تدابیر علمی فرهنگی بزرگی است که در دوران تعطیلی دانشگاه‌ها شروع شد. کتاب بزرگ «دایره‌المعارف روانشناسی » را نیز در دست تهیه داشت که متاسفانه مهلت به ثمر رساندن آن را نیافت‌.


براهنی ، مردی در کسوت اخلاق


دکتر محمد‌نقی براهنی هرگز دنبال منصب و مقام نبود و از سر فروتنی، گمنام ماندن را برگزیده بود. چنانکه در پاسخ درخواست‌های مکرر دوستان و همکاران برای برگزاری مجلس بزرگداشتی برای او گفته بود:«‌شما می‌خواهید برای مورچه عروسی راه بیاندازید».

از تبریز تا امریکا


محمدنقی براهنی در سال ۱۳۱۱ در تبریز به دنیا آمد. او دوره‌های دبستان و دبیرستان را در زادگاه خود به پایان رساند. بعد وارد دانشگاه تبریز شد و در سال ۱۳۳۴ با درجه عالی مدرک لیسانس خود را در آموزش زبان دریافت کرد. همزمان با تحصیل در دوره لیسانس، در شهرستان مرند، به‌عنوان آموزگار مشغول به کار شد.

محمدنقی براهنی جوان، پس از دریافت مدرک لیسانس به مدت دو سال در دبیرستان‌های ارومیه به تدریس پرداخت. در سال ۱۳۳۵ با دریافت بورسیه تحصیلی به انگلستان اعزام شد و در سال ۱۳۳۶ توانست از دانشگاه لندن دیپلم آکادمیک روانشناسی پرورشی را دریافت کند. به محض دریافت این مدرک، به ادامه تحصیل پرداخت و در سال ۱۳۳۸ موفق به دریافت فوق‌لیسانس روان‌شناسی پرورشی از دانشگاه لندن شد.

براهنی ، سپس برای ادامه تحصیل به امریکا اعزام و در سال ۱۳۴۵ از دانشگاه کلمبیا درجه فوق‌لیسانس روان‌شناسی دریافت کرد. پس از آن، تحصیل دوره دکتری را شروع کرده و همزمان با آن به‌عنوان متخصص آزمون‌سازی در مؤسسه هارگوت‌پرس، واقع در نیویورک امریکا شروع به کار کرد و تا سال ۱۳۴۶ به این کار ادامه داد.

محمدنقی براهنی در سال ۱۳۴۷ درجه دکتری روانشناسی را از دانشگاه یاد شده دریافت کرد. سپس به ایران بازگشت و در گروه روان‌شناسی دانشکده علوم تربیتی دانشگاه تهران، ابتدا با سمت استادیاری و سپس دانشیاری به تدریس و پژوهش پرداخت و در سال ۱۳۶۲ با همان درجه دانشیاری از دانشگاه تهران زودهنگام بازنشسته شد.

زنده یاد دکتر براهنی ،  استاد اخلاق و علم تابستان سال ۱۳۸۱ پس از یکسال بیماری درگذشت و در قطعه هنرمندان تبریز به خاک سپرده شد.

منبع: خبرگزاری کتاب ایران

برای آزمون  و پرسشنامه هوش هیجانی و تست هوش هیجانی دیگر آزمون های هوش هیجانی کلیک نمایید: 

پرسشنامه و تست  هوش هیجانی  تنظیم هیجان های خود 

پرسشنامه و تست هوش هیجانی  تنظیم هیجان های دیگران

پرسشنامه  و تست   هوش هیجانی درک عواقب هیجان های خود

پرسشنامه   و تست هوش هیجانی درک عواقب هیجان های دیگران 

پرسشنامه  آزمون هوش هیجانی  سنجش موفقیت

آزمون هوش هیجانی  تستسنجش پرخاشگری

پرسشنامه  هوش هیجانی  سنجش میزان جربزه و جرات ورزی

پرسشنامه هوش هیجانی – آزمون خوش بینی و بدبینی 

پرسشنامه هوش هیجانی به همراه دانلود مقاله هوش هیجانی و آزمون هوش هیجانی بار-ان