به نشانه های رفتاری کودکان خود توجه داشته باشید، شاید این نشانه ها، علائم افسردگی کودکان باشد

علائم افسردگی کودکان و تغییر الگوی خواب

علائم افسردگی کودکان و الگوی خواب

غزال زاهد ، فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان گفت: گوشه گیری، زودرنجی، کل کل کردن با دیگران، خودآزاری و دیگر آزاری، پرخاشگری و هیاهو و حتی گاهی تهدید به خودکشی می‌تواند از علائم افسردگی کودکان باشد.

غزال زاهد در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با اشاره به علائم افسردگی کودکان اظهار داشت: کودکان نیز مانند سایر رده‌های سنی ممکن است در زمانی از زندگیشان دچار علائم افسردگی شوند بنابراین وقوع علائم افسردگی کودکان بعید نیست.

نویسنده: دکتر غزال زاهد
فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

وی با بیان علائمی مانند گوشه‌گیری، غمگینی و گریه زیاد در کودکان گفت: ممکن است علائم افسردگی کودکان به صورت گوشه‌گیری و گریه زیاد تجلی پیدا کنند، بی‌لذتی و گوشه‌گیری از دوستان و فعالیت‌هایی که قبلاً کودک را خوشحال می‌کرده است تظاهر پیدا می‌کند. همچنین خلق افسرده در چهره کودک قابل تشخیص است.

تظاهرات و دیگر علائم افسردگی کودکان

ممکن است علاوه بر اینها، تظاهرات دیگری نیز وجود داشته باشد که دیر تشخیص داده شود و به چشم نیاید، این علائم افسردگی کودکان شامل خُلق تحریک پذیر خود را نشان می‌دهد، زود ناراحت شدن، زود ناکام شدن، کم‌تحمل شدن، بد خلق شدن و کل‌کل کردن و بهانه گرفتن زیاد از جمله این علائم است.

همچنین ممکن است افسردگی کودکان به شکلی باشد که کودک ، رفتارهای آزاردهنده و آسیب‌رسان نسبت به خود و دیگران پیدا کند، مشکلات رفتاری در قالب آزار رساندن به اطرافیان، کج‌خلق شدن و تهدید به خودکشی و خدای ناکرده گاهی اقدام به آسیب رساندن به سلامت که معادل خودکشی در بزرگسالان محسوب می‌شود جزو رفتارها و علائم افسردگی است.

از علائم افسردگی کودکان دیگر آن است که کودکان مبتلا به افسردگی خود را بی‌ارزش می‌پندارند و تصور می‌کنند بین آنها و دیگران فرق گذاشته می‌شود و والدینشان آنها را نمی‌خواهند حتی این احساسات را در کلام نیز بیان می‌کنند.

مبتلایان به افسردگی کودکان ، ممکن است به جای گوشه‌گیری پرهیاهو و پر سر و صدا شوند که این نیز تظاهر به افسردگی کودکان و از مواردد مهم علائم افسردگی است، همچنین ممکن است پرخاشگر و ستیزه‌جو شوند، چنین کودکانی ممکن است دچار پرخوری یا کم‌خوری شوند.

تغییر در الگوی خواب یکی دیگر از علائم افسردگی است که به صورت کم شدن ساعات خواب کودک، دیر به خواب رفتن شبانه، زیاد از خواب پریدن و صبح زود بیدار شدن، خود را نشان می‌دهد. این کودکان ممکن است اضطراب زیادی را تجربه کنند و حتی احساس گناه نامتناسب نسبت به اطرافیان و محیط داشته باشند. از علائم افسردگی مهم تغییر الگوی خواب در کودکان است

بعضی اوقات مبتلایان علائم جسمانی خاصی مانند شکایت از سردرد، شکم‌درد، خستگی زیاد و ناتوانی برای کارهایی که قبلاً انجام می‌داده است، نشان دهد همچنین این کودکان نسبت به مدرسه رفتن بی‌میل می‌شوند و افت تحصیلی شدید یا متوسط پیدا می‌کنند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ارتباط کودکان مبتلا به افسردگی را با سایر کودکان مختل دانست و اظهارداشت: ممکن است مبتلایان تمایل به بودن با سایر کودکان را نداشته باشند، پرخاشگری در مدرسه و بروز رفتارهای نابهنجار مانند کتک زدن بچه‌ها، گوشه‌گیری و نوسان در نمرات جزو این رفتارها است.

تمام علائم افسردگی ذکر شده می‌تواند ناشی از اختلالات روانپزشکی دیگر نیز باشد بنابراین ممکن است علائم افسردگی در سایر اختلالات هم دیده شود، بیان این علائم جهت آگاهی والدین و آشنایی با آنها است که امکان ابتلا کودک به مشکلات خلقی است.

گاهی ممکن است افسردگی ملایم یا صرفاً مشکل تطابق باشد، گاهی نیز به صورت اختلال شدید است، نکته‌ای که حائز اهمیت است مداخله موثر و همه جانبه در همه افسردگی‌های کودکان است، باید مبتلایان سریع ارزیابی روانپزشکی شوند تا چنانچه به دارو نیاز دارند اقدامات درمانی انجام شود و در کنار آن عوامل تشدید کننده این علائم مانند فرزند پروری ضعیف این والدین بررسی شود همچنین باید به والدین و معلمان آموزش لازم از سوی پزشک مربوط داده شود تا بدانند از این به بعد باید با کودک مبتلا به افسردگی چگونه رفتار کنند. البته روان‌درمانی شناختی در کنار سایر اقدامات درمانی نیز موثر است.

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: بعضی وقت‌ها مشکلات جسمانی مانند بیماری‌های خاص و داروها موجب افسردگی کودک می‌شوند که باید به آن نیز پرداخته شود. لازم است بعد از مراجعه کودک به درمانگاه شرح‌حال روانی از او گرفته شود تا بسته درمانی براساس اطلاعات موجود تهیه شود.

وی خاطرنشان کرد: درمان افسردگی به کمک درمان های دارویی بسیار موثرند و علائم را فروکش می‌کنند، همچنین ممکن است والدین این کودکان نیز به درمان نیاز داشته باشند، باید روش‌های صحیح فرزندپروری به چنین والدینی آموخته شود و در زمان درمان، کودک تحت نظر گرفته شود تا در مدت درمان، آسیبی به خود نزند، همچنین مراجعه ماهانه به روانپزشک به دلیل اینکه این اختلالات ماهیت عود کننده دارند لازم است و ارزیابی خواهرها و برادرها نیز ضروری به نظر می‌رسد چرا که ممکن است آنها نیز مشکلات مشابه داشته باشند و نادیده گرفته شود.