اضطراب فراگیر چیست؟

اضطراب فراگیر را با خواندن کتاب برطرف کنیم

اضطراب فراگیر چیست؟

اختلال اضطراب فراگیر یا منتشر ،  در افرادی دیده می‌شود که به‌طور مداوم نگران وقوع اتفاقی هستند. موضوع این نگرانی‌ها می‌تواند بسیار متنوع باشد: نگرانی از بیمار شدن فرزندان، نگرانی از مرگ یکی از آشنایان، نگرانی از ته‌گرفتن غذا،… این حالت به مرحلهٔ مقاومت استرس شباهت دارد و خطر چندانی ندارد که از علایم آن می‌توان تپش قلب، بی‌قراری، خستگی، بی‌خوابی، تنگی نفس، اختلال در تمرکز و حافظه را نام برد.

مایکل جی. داگلاس با همکاری ملیسا رابی‌چاود به تالیف کتابی با نام «درمان شناختی رفتاری برای اختلال اضطراب فراگیر» اقدام کرده‌ و در آن راهکارهایی برای درمان اضطراب پیشنهاد‌ داده‌ است.  مولفان در این کتاب هفت فصلی، در تلاش هستند راهکارهایی برای مدیریت هرچه بهتر اضطراب در اختیار مخاطبان خود قرار دهند.  از منظر این نویسندگان «نگرانی» نوعی تفکر مفهومی تکرارشونده است که معطوف به آینده بوده و بیشتر به شکل سوالات در ذهن جلوه می‌کند، چرا که ابهام، شک و تردید به آینده بخش جدایی‌ناپذیر نگرانی است.

کتاب درمان شناختی رفتاری برای اختلال اضطراب فراگیر
کتاب درمان شناختی رفتاری برای اختلال اضطراب فراگیر


آنها در نخستین اقدام خود اختلال اضطراب فراگیر را تعریف کرده و تاریخچه این اختلال را در اختیار مخاطبان کتاب قرار داده‌، مدل‌ شناختی اختلال اضطراب فراگیر، تشخیص و سنجش را در کنار مرور اجمالی درمان از منظر خود بررسی کرده و در کتاب گنجانده‌اند. خوانندگان در ادامه مطالعه این کتاب با مفهوم برنامه‌ریزی برای مشکلات آشنا می‌شوند تا با برنامه‌ریزی درست عوامل مشکل‌ساز را شناسایی و برای برطرف‌کردن آن برنامه‌ریزی کنند.

کتابدرمان شناختی رفتاری برای اختلال اضطراب فراگیر  با ترجمه مهدی اکبری از سوی انتشارات ارجمند در ۲۳۲ صفحه، به بهای ۱۲ هزار تومان در اختیار متخصصان روانشناسی و علاقه‌مندان قرار گرفته است.

منابع :

خبرگزاری کتاب ایران