بایگانی دسته: اندازه گیری هوش هیجانی

آزمون هوش هیجانی تست آنلاین EQ TEST 

آیا می توان با آزمون هوش هیجانی EQ را اندازه گرفت؟ 

اندازه گیری هوش هیجانی Emotional Intelligence با آزمون هوش هیجانی یا EQ-TEST ، بسیار دشوار است. برخی روانشناسان تردید دارند که اصلا بتوان آن را اندازه گیری کرد. 

اولین و بزرکترین مشکل این است که راحت ترین روش برای اندازه گیری EQ، بعنی مقیاس های خودسنجی آزمون هوش هیجانی Self Assessment EQ-TEST از فرد می خواهند که درباره توانایی ها، مهارتها و رفتارهای خودش گزارش دهند. مثلا این مقیاس ها از فرد می پرسند که چقدر می تواند به طور موثر هیجان های خود را بشناسد؟ آنها را درک کند و یا مدیریت نماید. این گونه آزمون هوش هیجانی و EQ-TEST به این واقعیت اکتفا می کنند که مردم می توانند گزارشگر دقیقی باشند و صادقانه پاسخگو باشند. 

مشکل دیگر در EQ TEST و آزمون هوش هیجانی تست شخصیت افراد است. زیرا پیچیدگی روانشناسی شخصیت هر فرد در محیط و جامعه ای که در زندگی می کند یا کار می کند، اجازه نمی دهد که به راحتی بتوان به ابعاد پنهان و آشکار این مهارت دست یافت. در نتیجه آزمون های خودسنجی هوش هیجانی یا آزمون هایی که بر اساس تست هوش هیجانی حرفه ای در محیط کار برای استخدام طراحی می شود، معمولا نمی تواند ارزیابی درستی را از نیمرخ روانی و اجتماعی فرد در زمینه هوش هیجانی ارائه دهد. 

با اینحال راه حل های حرفه ای نیز برای این مسائل وجود دارد ، مثلا استفاده از آزمون های چند رتبه ای در مقیاس های خود سنجی آزمون هوش هیجانی Self Assessment EQ-TEST و یا قرار دادن نتایج گروهی با احتساب میانگین ها و انحراف استاندارد تا شخص بتواند خود را با دیگران مقایسه نماید.  ساختن آزمون هوش هیجانی آنلاین Online EQ-TEST  بی نقص نخواهد بود، و تا حدودی می توان گفت دشوار و زمان بر می باشد. اما تلاش ما این است که آرام ارام بتوانیم مخاطبان را در این زمینه آموزش دهیم و به عبارتی قدمی هر چند کوچک در جهت اشاعه و پرورش هوش هیجانی در جامعه برداریم. 

با خرید پکیج کتاب هوش هیجانی به صورت آنلاین ، در پنج طرح طلا سکه و کتاب شرکت نمایید: www.mahmoodamirinia.ir

EQ-TEST آزمون هوش هیجانی تست آنلاین

سرشناسه کارتر، ‏‫فیلیپ ج.، ‏‫۱۹۴۴ – م.‏
‏عنوان و نام پديدآور هوش هیجانی(EQ) خود را بسنجید : شامل ۲۲ آزمون هوش هیجانی بر پایه روانشناسی شخصیت/ از فیلیپ کارتر ؛ ترجمه محمود امیری‌نیا،پریسا آقازاده.
‏مشخصات نشر قم: آراسته ، ‏‫۱۳۹۳.
‏مشخصات ظاهری ‏‫۲۴۰ص.
‏شابک ISBN ‫978-600-5908-95-4
‏وضعیت فهرست نویسی فیپا
‏يادداشت ‏‫عنوان اصلی:Test your emotional intelligence : improve your EQ and learn how to impress potential employers,2011.
‏موضوع هوش هیجانی
‏موضوع شخصیت‌سنجی
‏موضوع خود ارزشیابی
‏شناسه افزوده ام‍ی‍ری‌ن‍ی‍ا، م‍ح‍م‍ود، ‏‫۱۳۵۶ -‏، مترجم
‏شناسه افزوده آقازاده، پریسا، مترجم
‏رده بندی کنگره ‏‫BF۵۷۶/۳‏‫/ک۲ھ۹ ۱۳۹۳
‏رده بندی دیویی ‏‫۱۵۲/۴۰۲۸۷۹
‏شماره کتابشناسی ملی ۳۴۵۰۲۱۰

کلمات کلیدی هوش هیجانی Emotional Intelligence : دانلود و خرید کتاب هوش هیجانی ، تست هوش هیجانی ، آزمون هوش هیجانی ، مقاله هوش هیجانی، دانلود مقاله هوش هیجانی

همدلی خود را با دیگران بسنجید

عشق رمانتیک
عشق رمانتیک و وابستگی

تست همدلی در آزمون هوش هیجانی بار-ان

همدلی «Empathy» ، یک مقیاس اساسی در هوش هیجانی است و  وقتی در سالهای ۱۹۸۰، برای اولین بار مطرح شد، فیلسوف ها انتقادات تندی به آن داشتند، زیرا فکر می کردند که آن نیز چیزی شبیه دلسوزی «Sympathy» یا همدردی است و تنها از نظر زبانی متفاوت است. با اینحال وقتی روانشناسان، همدلی را به عنوان ابتدا انگیزه و بعد هیجانی برای رفتارهای ارتباطی در اجتماعی شدن معرفی کردند، فیلسوفان دوست داشتند بدانند که چگونه همدلی کردن در انسان می تواند انسان را به خوشبختی و سعادت برساند؟

نویسنده: محمود امیری نیا، مؤلف و مدرس هوش هیجانی

همدلی ، هیجان رفتاری است که احساس و تفکر را در بر می گیرد و به معنای قدرت تشخیص و درک فرد را از هیجان و شناخت دیگران است و دانیل گلمن و بار-ان ، آن را به عنوان یک مقیاس و معیار اساسی در هوش هیجانی تعریف کرده اند. بر همین اساس، محققان در دهه اخیر آن را در دو بعد بررسی کرده اند:

  1. همدلی عاطفی یا هیجانی

به معنای ظرفیت پاسخدهی به شرایط هیجانی دیگری است و توانایی قرار دادن خود به جای دیگری به نحوی که بتوان عواطف و هیجان های ناشی از رویدادها را به همان صورتی که او احساس می کند، درک کرد و با دادن پاسخی مناسب به وضعیت هیجانی پیش آمده به آن فرد کمک کرد که به وضعیت عاطفی پایدار دست پیدا کند (سیمون، ۲۰۰۹)

  1. همدلی شناختی

به ظرفیت درک شرایط شناختی و فکری فرد دیگر گفته می شود به گونه ای که بتوان از زاویه دید او به مسئله نگاه کرد و این کار با گفتگو امکان پذیر خواهد بود (راجرز، ۲۰۰۷).

وقتی تعادل بین همدلی شناختی و عاطفی در فردی به هم می خورد، اختلالات روانی بروز می کند. نتایج اخیر نشان می دهد که خودشیفتگی، روان پریشی، جامعه ستیزی و شخصیت زدایی با آسیب به بخش  عاطفی در افراد مرتبط است و اختلالات دوقطبی و صفات مرزی با آسیب به بخش شناختی فرد رابطه دارد (بارون کوهن، ۲۰۱۱).  درخودماندگی و نشانگان کاستی توجه نیز با عدم تعادل در این دو مرتبط است (کاکس، ۲۰۱۲).

[raw]

تست همدلی Empathy

آزمون همدلی (Empathy) به عنوان مقیاسی برای سنجش توانایی آگاه بودن و درک هیجان ها و احساسات و عواطف دیگران و ارزش دادن به آنهاست و یک مقیاس اساسی در آزمون هوش هیجانی بار-ان (Bar-On Emotional Intelligence Test) قابل سنجش و اندازه گیری می باشد. 

پاسخهای پرسشنامه بر روی یک مقیاس ۵ درجه ای در طیف لیکرت (کاملا موافقم، موافقم، تا حدودی ، مخالفم و کاملا مخالفم) تنظیم شده است.

[/raw]