یکی از مهمترین موانع بهداشت محیط کار از نظر روانی ، بروز پرخاشگری و ایجاد خشونت است .

بهداشت محیط کار و دلایل دعوا های کاری

بهداشت محیط کار و علل دعواهای کاری

بهداشت محیط کار : دلایل دعوا های کاری  چیست؟

توافق نداشتن و مباحثه در محیط کار یک فرآیند سالم است. اما دعوا این‌گونه نیست و به بهداشت محیط کار از نظر روانی صدمه می زند. به همین خاطر است که دعوا با یک نفر در محیط کار، به اندازه دعوا با یکی از اعضای قدرتمند خانواده ناراحت‌کننده و دردآور است. 

یکی از مهمترین موانع بهداشت محیط کار از نظر روانی ، بروز پرخاشگری و ایجاد خشونت است . طبیعتا ما باید یاد بگیریم چگونه با خشونت در محیط کار روبه‌رو شویم. اما در ابتدا باید به منبع اصلی تضاد پی ببریم. منظور از ریشه‌های تضاد این نیست که از میان کتاب‌ها به دنبال آن باشیم بلکه منظور دلایل روانی نهفته در پس موضوعی است که به دعوا منتج می‌شود. به همین خاطر، ما می‌توانیم روش‌هایی را در مواجهه با تضاد به‌کار گیریم که برای ما امنیت به همراه داشته باشد و برای دیگران و کل سازمان مفید باشد.

انواع تضادها  در محیط کار که بهداشت محیط کار صدمه می زند

تضاد در محیط کار به اشکال مختلف خود را نشان می‌دهد:

در دسته اول افرادی هستند که وانمود می‌کنند هیچ مشکلی وجود ندارد درحالی‌که به وضوح مشکل وجود دارد. آنها اغلب از عباراتی شبیه این استفاده می‌کنند: «من در اینجا مشکلی نمی‌بینم». زمانی که تلاش می‌کنید توضیح دهید مساله‌ای وجود دارد با چنین پاسخ‌هایی مواجه می‌شوید: «رفتارت غیرمنطقی است». وقتی موضوع حاد می‌شود، کم کم کار به بی‌احترامی می‌کشد: «شما بیش از حد احساساتی هستید» (به‌خصوص در مورد زنان). در این حالت برای آنکه خودتان را اثبات کنید، هر اقدامی ممکن انجام دهید و اغلب به ضررتان تمام می‌شود و شما در هر صورت غیرمنطقی به نظر می‌رسید یا برچسب دعوایی بودن به شما می‌خورد. در این حالت، شما بازنده خواهید بود و طرف مقابل برنده خواهد شد.

دسته دوم نوع دیگر تضاد در محیط کار خشونت آشکار است. افرادی که به این روش عادت دارند اغلب ویژگی زورگویی دارند. ویژگی آنها اغلب بسیار رقابتی، بی‌توجه به تبعات موضوع، خودبرتربین و خودشیفته است. این افراد ارزش خود را با برتری‌جویی اثبات می‌کنند. چنین افرادی به شدت خطرناک هستند چرا که همراهان شرور و بدطینتی دارند که دستورات آنها را اجرا می‌کنند. اگر در کنارتان چنین افراد قلدر و زورگویی وجود دارند، مراقب باشید.

در انتها، از تاکتیکی که من اصلا نمی‌پسندم نام می‌بریم یعنی خشونت انفعالی. افرادی که خشونت انفعالی دارند، حامی، منطقی و حتی کمک‌کننده هستند؛ اما تا زمانی که شما فضای بین سطرها را نخوانده باشید. حمله‌های آنها شباهتی به حمله ندارد چرا که به خوبی می‌توانند سلاح کلامی خود را پنهان کنند. گاهی اوقات حتی تا مدت‌ها متوجه نمی‌شوید که از آنها ضربه خورده‌اید. جدل با این نوع افراد مانند مشت‌زنی با سایه‌هاست.

درباره تضاد در محیط کار و رسیدن به بهداشت محیط کار چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

همدلی لازمه بهداشت محیط کار است.
همدلی لازمه بهداشت محیط کار است.

برای بهداشت محیط کار از نظر سلامت روانی و جلوگیری از تنش و پرخاشگری، سه کار باید انجام دهیم :

  • اولین کاری که باید انجام دهیم این است که بپذیریم تضاد در محیط کار واقعی و فراگیر است:

و درست به همان اندازه‌ای که دعوا و جدل در بخش‌های دیگر زندگی ما آزاردهنده هستند، دعوا در محیط کار نیز بسیار درد آور است. هرگز وانمود نکنید که دعوا در محیط کار منطقی‌تر و بیهوده‌تر از دعوا در بخش‌های دیگر زندگی تان است.

  • دوم، ما باید فرهنگ همدلی و همدردی واقعی با دیگران را در خود شکل دهیم، چه موضوعاتی آنها را به حرکت وا می‌دارد؟

از چه موضوعاتی احساس ناامنی می‌کنند؟ اگر جای آنها بودیم چه احساسی داشتیم؟ برخوردهایی از این دست، چندان ساده نیستند و همواره این میل در ما وجود دارد که اجازه دهیم تعصبات و کلیشه‌های ذهنی مان بر تصمیمات ما اثر‌بگذارند.

  • سرانجام ،احساسات ما مهم هستند و باید از همان ابتدا مورد توجه قرار گیرند و نه بعدا 

به همین خاطر، برخورد با تضاد در محیط کار با خودآگاهی شروع می‌شود. از چه موضوعی احساس ناامنی می‌کنید؟ چرا؟ آیا این احساس منطقی است، یا از کودکی‌تان نشأت می‌گیرد؟ احساستان درباره قدرت برای خودتان و دیگران چیست؟ اگر آزادی‌تان مورد تهدید قرا گیرد، یا اگر کسی بخواهد شما را کنترل کند چه اتفاقی می‌افتد؟