وسواس

وسواس فکری چیست؟

کمک به درمان وسواس فکری با خواندن کتاب

وسواس فکری چیست؟ اختلال وسواس فکری یا عملی یا  O.C.D ، یک اختلال اضطرابی مزمن است که با اشتغال ذهنی مفرط در مورد نظم و ترتیب و امور جزئی و همچنین کمال‌طلبی همراه است، تا حدی که به از دست دادن انعطاف‌پذیری، صراحت و کارائی می‌انجامد.

در اختلال وسواس -فکری عملی افکار وسواس‌گونه و اضطراب‌آور با وسواس‌ های عملی همراه می‌شود. این وسواس‌های عملی کارهایی وسواس‌ گونه هستند که شخص برای کوشش در راه کاهش وسواس‌های فکری خود انجام می‌دهد. این کردارها تکراری و کلیشه‌ای و تا اندازه‌ای غیرارادی هستند. 

فرد مبتلا به اختلال وسواس فکری عملی برای کاهش اضطراب خود که ناشی از فکر مزاحم است، فعالیت دیگری انجام می‌دهد که اضطراب او را کاهش دهد که این خود می‌تواند به شدت اختلال کمک کند.

کتاب «کار برای درمان اختلال وسواس فکری – اجبار عملی» نوشته دکتر جان آردن و دکتر دانیل دال کورسو با ترجمه مهرداد فیروزبخت از سوی انتشارات رشد منتشر شد.

به نوشته نویسندگان این کتاب، با خواندن آن می فهمید اختلال وسواس فکری – اجبار عملی چیست و با درمانی بسیار نیرومندی به نام «مواجهه با پیشگیری از پاسخ» چطور می توانید خودتان را درمان کنید. 

کتاب «کار برای درمان اختلال وسواس فکری - اجبار عملی»
کتاب «کار برای درمان اختلال وسواس فکری – اجبار عملی»

دکتر جان آردن و دکتر دانیل دال کورسو، نویسندگان کتاب، توضیح می دهند که چرا این درمان موثر است و شیوه اجرای آن را در کتاب آموزش می دهند.

خواننده در این کتاب یاد می گیرد کدام رفتارها به موفقیتش برای حل مشکل وسواس منتهی می شود زیرا نویسندگان تعدادی برنامه های درمانی را در این کتاب مثال زده اند که برای مشکلاتی شبیه مشکل یک خواننده مبتلا به وسواس طراحی شده اند. 

تمرین های کتبی ارایه شده در کتاب نیز به خواننده کمک می کند برنامه ای درمانی مناسب با نیازهایش را طراحی کند. با تمرین های این کتاب، خواننده فعالیت های منظم و گام به گام خواهد داشت که احتمال کاهش نشانه های اختلال وسواس فکری – اجبار عملی را طی زندگی اش افزایش می دهد.

به گفته نویسندگان این کتاب، فقط باید برای مطالعه آن وقت و انرژی بگذارید و تمرین های آن را انجام دهید. وقتی برنامه درمانی خود را طراحی کردید، باید آن را با عزم راسخ دنبال کنید. «کتاب کار برای درمان اختلال وسواس فکری – اجبار عملی»  در ۲۴۰ صفحه و به قیمت ۱۲۰ هزار ریال از سوی انتشارات رشد منتشر شد.

اختلال اضطراب جدایی یک پدیده ی رشدی طبیعی است که  از ۹ تا ۱۸  ماهگی به اوج خود می رسد و سپس تا دو و نیم سالگی رو به کاهش می گذارد و سپس کودک با بزرگتر شدن به میزان کمتری این اضطراب را تجربه می کند ؛ اما ممکن است در رویارویی با شرایط و موقعیتهای جدید، کودک به طور گذرا دچار اضطراب جدایی گردد (مانند اولین باری که کودک به مدرسه می رود ).

برخلاف این نگرانیهای گاه و بیگاه و خفیف که کودکان هنگام جدایی از مادر تجربه میکنند ، اختلال اضطراب جدایی ظرفیت کودک را برای مشغول شدن در فعالیتهای معمول متناسب سنش ، محدود می کند . ویژگی اساسی اختلال اضطراب جدایی ، نگرانی شدید راجع به جدایی از مادر ( یا جایگزین او) یا خانه  در کودک است و شدت این اضطراب فراتر از حدی است که در سن او طبیعی محسوب شود .

در زندگی امروز ما و در عصر تکنولوژی و ارتباطات، فشارهای روانی و محیطی که موجب وحشت ما می‌شود دیگر به‌ظاهر شیر و پلنگ و حیوانات درنده یا حشرات و عنکبوت های چندش آور که درغارها دیده می‌شدند، نیستند زیرا دیگر ما هم غارنشین نیستیم. دیگر بچه‌های کوچک سه یا چهار ساله هم از داستانهای غول و جن و پری نمی‌ترسند چه برسد به آنکه وحشت کنند.

انسانِ امروز خود عامل وحشت همۀ حیوانات دیگر شده است و فیلم هایی که ساخته می‌شود سایۀ وحشتی بزرگ بر روح سرگردان غول‌ها و جن‌ها می‌اندازد!

 لازم به گفتن نیست که وحشت  امروز ما از دستاوردهای خودمان است. از مواد مخدر صنعتی مانند آمفتامین‌ها، شیشه و کریستال، اعتیاد کودکانمان به اینترنت و ماهواره، عدم تحرک، در خود ماندگی، بیش فعالی، بمب و جنگ و بی خانمانی، تصادف، سقوط و بیماری های نادر گرفته تا وحشت از آینده، انسانهای متولد شده در آزمایشگاه های کلونینگ، رُباتهای انسان‌نما و چیزهایی که حتی از گفتن آن وحشت داریم.

شاید برای یک یک آنها باید فریاد بکشیم که البته نمی‌توانیم چون در خانه های کوچکی زندگی می‌کنیم، پس به ناچار خودمان باید کاری بکنیم و این امر، جز با یادگیری مهارتهای زندگی ، مهارتهای اجتماعی و مهارتهای ارتباطی امکان پذیر نیست. مهارتهایی که بتواند موجب آرامش ما شود و ما را به زندگی امیدوار کند. 

منابع:

 خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)